Skip to main content

Non-bancaire financiering is in Nederland de afgelopen jaren sterk gegroeid en is nu de experimentele fase voorbij. Stichting MKB Financiering heeft een onderzoek gedaan naar de omvang van de non-bancaire financiering in Nederland. De sector heeft nu een serieuze positie in de mkb financieringsmarkt ingenomen. Met ruim €1 miljard aan verstrekte financieringen via crowdfunding, direct lening, kredietunies en non-bancaire aanbieders van factoring en lease zijn in 2018 minimaal 12.939 mkb bedrijven aan financiering gekomen. Vooral bij kleinzakelijke financieringen onder €1 miljoen blijkt non-bancaire financiering sterk te groeien en een behoefte in te vullen in de markt. Volgens de verwachtingen zal in 2022 minimaal 1/3 van deze financieringen buiten banken om verstrekt worden.

 Grote diversiteit in aanbod van non-bancaire financiering

In 2018 is er in totaal meer dan €1 miljard verstrekt aan het mkb via non-bancaire financiering. Dit is een groei van 51% ten opzichte van 2017 toen er €676 miljoen verstrekt werd. Het aantal bedrijven dat non-bancaire financiering heeft ontvangen in 2018 was 12.939. In 2017 was dit nog 7.316. Dit is een stijging van 76%. De markt van non-bancaire financiering in Nederland is zeer divers en bestaat uit crowdfunding (23%), kredietunies (1%), direct lending (21%), MKB Beurs (2%), lease (24%) en factoring (29%).

Financieringslandschap < €1 miljoen (kleinzakelijke financieringen)

Binnen het onderzoek is aanvullend onderzoek gedaan naar de mkb financieringsmarkt van aanvragen < € 1 miljoen (kleinzakelijke financieringen), omdat daar de meeste nieuwe aanbieders zich op richten. Deze financieringen worden voornamelijk aangevraagd door bedrijven met een jaaromzet tot €5 miljoen. De totaal verstrekte non-bancaire financiering van financieringsaanvragen onder €1 miljoen in 2018 was €873 miljoen. Dit is een stijging van 50% ten opzichte van 2017 (€582 miljoen). Afgelopen jaar werd 8% van de mkb financieringen onder €1 miljoen via non-bancaire financieringen verstrekt.

Inschatting financieringslandschap < €1 miljoen tot 2022

De totale omvang van non-bancaire financieringen aan kleinzakelijke klanten onder de miljoen stijgt naar verwachting in 2022 naar €4,4 miljard. De omvang van de bancaire verstrekkingen onder de €1 miljoen daalt naar verwachting in 2022 naar €8,3 miljard. Per saldo is de inschatting dat in 2022 circa 35% van de totale financieringen aan kleinzakelijke mkb klanten (< €1 miljoen) uit non-bancaire financieringen bestaan.

Aantal bedrijven financieringslandschap < 1 miljoen

Het aantal kleinzakelijke klanten die non-bancaire financiering heeft verkregen was in 2018 12.839. Dit is een groei van 76% ten opzichte van 2017 (7.279 bedrijven). Volgens de Financieringsmonitor 2018 hadden er 57.430 mkb bedrijven een financieringsbehoefte. In totaal heeft 22% van de bedrijven met financieringsbehoefte een non-bancaire financiering ontvangen.

 

Download hier het hele onderzoeksrapport: Rapport non-bancaire financiering 2018.*

* Op 18 juli 2019 is er een nieuwe versie online gezet van het rapport met enkele kleine wijzigingen.

Beste bezoeker,

Sinds 1 januari 2026 zijn het Keurmerk Erkend MKB Financier en het Keurmerk Erkend Financieringsadviseur MKB en de bijbehorende gedragscodes overgedragen aan Stichting Finankeur. 

Hiermee komen alle oude berichten en pagina’s met informatie over de eerder genoemde keurmerken en gedragscodes op deze website te vervallen.

Wij verwijzen u graag door naar: www.finankeur.nl